رهبری-شهرداری آبادان
تاریخچه شهرداری

تاریخچه شهرداری

تاریخچه شهرداری

شهرداری آبادان یکی از قدیمیترین شهرداری های کشور است که در سال 1304 تأسیس گردید. درجه شهرداری آبادان 11 و جمعیت این شهر تا سال 1359 قبل از جنگ تحمیلی (دفاع مقدس) حدود 500 هزار نفر بوده است که به دلیل حملات ددمنشانه و کور دشمن بعثی بسیاری از مردم این شهر مهاجرت کرده و به دلیل طولانی شدن جنگ تحمیلی و اشتغال در آن شهرها پس از پایان جنگ به آبادان برنگشتند.

براساس سرشماری سال 1390 جمعیت فعلی شهر آبادان 220/000 نفر و جمعیت شهرستان 300/000 نفر می باشد . شهرداری آبادان دارای سه منطقه شهرداری و 9 سازمان وابسته است. این شهر از سالیان دور دارای فرودگاه بین المللی، گمرک، اداراه بندر و کشتیرانی، منطقه آزاد تجاری اروند، مرکز صدا و سیما، پالایشگاه و پتروشیمی می باشد. شهرستان آبادان در مجلس شورای اسلامی دارای سه نماینده است که خود نشان از اهمیت این شهرستان بزرگ در جنوب غرب کشور دارد. فرمانداری شهرستان آبادان ویژه است و فرماندار آن همزمان، معاون استاندار خوزستان می باشد و حکم شهردار این شهر پس از پیشنهاد شورای اسلامی شهر توسط وزیر کشور صادر می شود. اعضای شورای اسلامی شهر آبادان نیز 9 نفر می باشند.

شهرداری آبادان به صورت خودگردان اداره می‌شود و عمده درآمد شهرداری آبادان از فروش تراکم برای املاک و ساخت و سازها است. البته با توجه به وضعیت عمومی کشور و اقتصاد کرونایی و مشکلات مالی مردم ، کاهش محسوس میزان ساخت و سازها و فروش تراکم تاثیر منفی زیادی بر درآمدهای شهرداری آبادان وارد کرده است.

قابل ذکر است که اولین شهردار شهید کشور شهید محمد حسین دشتی زاده شهردار آبادان بوده است.

طراحی سایت توسط دودکو طراحی سایت دود