تاریخ خبر :1391/12/25
پل کابلی روگذر امام رضا (ع) آبادان افتتاح شد

عیدی شهرداری و شورای اسلامی شهر به شهروندان آبادانی
  پل کابلی روگذر امام رضا (ع) آبادان، با حضور استاندار خوزستان، هیئت همراه و همچنین مسئولان استانی و شهری و جمعی از شهروندان افتتاح و به بهره برداری رسید.

شهردار آبادان در مراسم افتتاح این پل اظهار داشت: پل کابلی امام رضا (ع) بر روی میدان ابوالحسن ایجاد شده و از سال 89 پیگیری‌های این پروژه را در دستور کار قرار دادیم.

محمودرضا شیرازی افزود: با تعامل مضاعف استاندار خوزستان و همکاری‌های مطلوب مسئولان شهری این پروژه را تا به امروز پیگیری و به سرانجام رساندیم.

وی تصریح کرد: بر اساس مطالعات مهندسان ترافیک شهری هفت نقطه شهر را برای ایجاد تقاطع همسطح و غیرهمسطح در شهرستان در نظر گرفته که پل امام رضا (ع) آبادان نخستین تقاطع غیرهمسطح شهرستان و سومین در کشور است.

شهردار آبادان اضافه کرد: به طور میانگین در ساعت 7 هزار و 500 خودرو وارد میدان ابوالحسن شده که این میزان در طول 24 ساعت به 180 هزار خودرو می‌رسد.

شیرازی خاطرنشان کرد: پیش از این عبور هر خودرو 400 ثانیه به طول می‌انجامید و امروز با افتتاح پل کابلی و کاهش 60 درصدی ترافیک در این منطقه عبور هر خودرو به 28 ثانیه کاهش می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیت حساس میدان ابوالحسن و معارضات زیرساختی این منطقه، اجرای عملیات احداث پل، چهار ماه به تعویق افتاد و تا رفع مشکل، اقدامات قابل توجهی اجرایی شد.

مدیر سامانه شهری آبادان ادامه داد: سوابق احداث پل‌های کابلی در کشور نشان می‌دهد که احداث هر بیشتر از سه سال به زمان نیاز دارد و در همین راستا پل کابلی امام رضا (ع) آبادان به عنوان تقاطع غیرهمسطح بعد از تبریز و تهران در رتبه سوم کشوری قرار دارد.

وی همچنین عنوان کرد: 5 میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه هزینه شده که اگر از ابتدای امسال می‌خواستیم نسبت به تامین هزینه‌های این پروژه اقدام کنیم بیش از 11 میلیارد تومان هزینه ‌بر بود.

شیرازی ادامه داد: 3 میلیارد و 800 میلیون تومان این پروژه به شهرستان اختصاص یافته و مابقی آن از اعتبارات جاری شهرداری آبادان هزینه شده است.

وی با بیان تسریع در انعقاد موافقت‌نامه‌ها از ویژگی‌های بارز این پل بوده که با حمایت مضاعف استاندار خوزستان صورت می‌گرفت، افزود: باید از حمایت‌های بی‌دریغ امام جمعه پیشین و فعلی آبادان، فرماندار ویژه، شورای اسلامی شهر، نمایندگان مردم آبادان در مجلس و سایر مسئولان شهری در به اتمام رسیدن این پل کمال تقدیر و تشکر را داشت.

شهردار آبادان خاطرنشان کرد: 30 سال از جنگ تحمیلی گذشته و مردم باید بدانند که در دوران جنگ و دفاع دشمن تمام زیرساخت‌های شهری آبادان را ویران و نابود کرده است، پس باید با سعه صدر بیشتر و تعامل مضاعف مسئولان را در عمران و آبادی آبادان همراهی کنند.

وی با اشاره به اختصاص یک میلیارد تومانی دولت به آبادان در سال جاری گفت: با توجه به این میزان اعتبار اختصاص یافته دولت، شهرداری بیش از 15 میلیارد تومان از اعتبارات جاری را در سال جاری برای عمران پروژه‌های شهری هزینه کرده است.

 

باید از ظرفیت‌های آبادان استفاده بهینه شود

امام جمعه آبادان در مراسم افتتاح پل کابلی امام رضا (ع) آبادان اظهار کرد: از همه مسئولان شهری و استانی که در راستای تحقق این پروژه در شهرستان آبادان تلاش کرده‌اند تقدیر و تشکر می‌کنیم.

حجت‌الاسلام علی ابراهیمی‌پور افزود: چالش در منطقه بسیار است و عقب ماندگی‌ها فراوان‌تر؛ اما آنچه این میان حائز اهمیت بوده تلاش مسئولان است که به حق شبانه روزی ا‌ست و در این امر جای هیچ شک و شبهه‌ای نیست.

امام جمعه آبادان تصریح کرد: آبادان هشت سال در جنگ تحمیلی به سر برده و همچنان از محرومیت رنج می‌برد، تسکین درد و آلام این منطقه نیازمند زمان است که امیدواریم با تعامل و سعه صدر هر چه بیشتر مسئولان محقق شود.

وی اضافه کرد: همدلی و انسجام مسئولان تنها چیزی‌ست که می‌توان شهر را به سوی تعالی و پیشرفت روزافزون رهنمون کند.

ابراهیمی‌پور خاطرنشان کرد: از مسئولان به‌ویژه استاندار خوزستان می‌خواهیم موضوع تغییر اعتبار تخصیص داده شده به شهرستان آبادان از 20 میلیارد تومان به 50 میلیارد تومان را پیگیری کنند زیرا این امر در هاله‌ای از ابهام همچنان باقی مانده و بلاتکلیف است.

وی ادامه داد: باید از ظرفیت‌های آبادان استفاده بهینه شود زیرا این منطقه با قابلیت‌های فراوان می‌توان مسیر رشد و عمران را برای خود و شهروندان هموارتر کند.

امام جمعه آبادان افزود: بحث فاضلاب نباید در شهرستان جزیره‌ای و پراکنده کار شود و با انجام همزمان زیرساخت‌ها می‌توان از دوباره کاری و هزینه‌های اضافی در انجام پروژه‌ها جلوگیری کرد.

وی همچنین عنوان کرد: هزینه‌های شهری باید مدیریت شود و مسئولان می‌توانند در این خصوص جهشی جدی در آبادان ایجاد کنند.

 

 

آبادان دارای ظرفیت است اما باید از آنها استفاده بهینه شود

استاندار خوزستان نیز در این مراسم اظهار کرد: افتتاح پل کابلی امام رضا (ع) آبادان هدیه کوچکی‌ست که امروز به مردم این شهرستان داده شده است.

سیدجعفر حجازی افزود: امیدواریم با تعامل و حمایت مضاعف مسئولان بتوان آبادان و خرمشهری را که مردم آن در گذشته از رفاه مطلوبی برخوردار بودند را به جایگاه اصلی‌شان رساند.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: آبادان با تقدیم 4 هزار و 200 شهید به نظام و انقلاب در هشت سال دفاع مقدس حق و لیاقتش بیشتر از این است.

وی اضافه کرد: همه می‌دانند که پرونده بازسازی مناطق جنگ‌زده در سال 1378 بسته شد و با وجود اینکه هنوز این مناطق با کم و کاستی‌های بسیاری روبه‌رو بودند اما دیگر اعتباری در این خصوص به مناطق تعلق نگرفت.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: این مناطق همچنان با مشکلات فاضلاب، زیرساختی و ... مواجه هستند و با وجود همه تلاش‌های صورت گرفته همچنان در محرومیت به سر می‌برند.

وی همچنین عنوان کرد: در سال‌های 82، 83 بار دیگر منابعی برای بازسازی مناطق جنگ‌زده تزریق و در این شهرستان‌ها سرازیر شد.

حجازی ادامه داد: در سفر دوم هیئت دولت اعتبار 220 میلیارد تومانی به خوزستان اختصاص یافت که 150 میلیارد تومان به منظور اعتبارات توسعه‌ای و 70 میلیارد تومان آن برای عمران مناطق غرب شوش، دشت آزادگان، آبادان و خرمشهر اختصاص یافت که البته بخش قابل توجهی از این شهرها رنگ و رویی جدید پیدا کرد.

وی افزود: با تزریق این اعتبارات آماده سازی بیش از 800 هکتار از مناطق رها شده، ساماندهی معابر اصلی و خیابان‌ها، روشنایی برق، وضعیت بهبود آب شرب و بسیاری از تحولات در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد.

استاندار خوزستان تصریح کرد: از سال 88 به بعد نیز با تزریق بخش دیگری از اعتبارات توانستیم چهره شهرها و روستاهای این استان را تغییر داده و در راستای عمران و آبادانی هر چه بیشتر شهرستان آبادان گام برداریم.

وی با بیان اینکه امروز با اختصاص اعتبار کم دولت به استان مطمئنا وضعیت رسیدگی به این شهر نیز تقلیل می‌یابد، گفت: از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه و سایر مسئولان امر این شهرستان انتظار می‌رود در راستای اختصاص بودجه مضاعف به این منطقه در مجلس اقدام کنند.

حجازی اضافه کرد: سالانه فقط 25 میلیارد تومان به شهرستان آبادان از سوی استانداری اختصاص می‌یافت و امسال اگر این میزان طبق تعهد دولت به 20 میلیارد تومان کاهش یابد چگونه می‌توان در این شهر دست به اجرای پروژه‌های عمرانی زد.

وی همچنین عنوان کرد: علاوه بر این اعتبارات باید مسئولان شهری در راستای تجهیز منابع و درآمدزایی مضاعف در شهرستان اقدامات مضاعف‌تری ارائه و محقق کنند.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: در همین راستا می‌توان از مشارکت بخش خصوصی نیز بهره برد و با توسعه منابع از فرآیند دوران بازسازی عبور کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فاضلاب شهرستان آبادان بیان کرد: با کنده کاری‌های مداوم در شهرستان آبادان مردم این منطقه هنوز فکر می‌کنند در یک کارگاه زندگی می‌کنند و همین امر مشکلات ریز و درشتی را برای آنها ایجاد کرده است.

حجازی ادامه داد: نباید با حفاری و کنده کاری‌های زیرساختی در این شهرستان فضای زندگی را برای مردم سخت‌تر کرد می‌توان پله به پله پیش رفت و منطقه به منطقه مشکل فاضلاب را مرتفع ساخت.

وی اظهار کرد: تعهد 900 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای فاضلاب خوزستان در نظر گرفته شده که از این میزان 300 میلیارد تومان آن به فروش رسیده و بخش اعظم این اعتبار مربوط به فاضلاب شهرستان آبادان بوده است.

به گفته حجازی، شهرستان آبادان 60 میلیارد تومان از اعتبار اوراق مشارکت خوزستان را به خود اختصاص داده و این، بیشترین میزان در بین شهرهای استان است.

استاندار خوزستان ادامه داد: در نظر داریم تا سال 92 فاضلاب شهرستان آبادان را به سرانجام برسانیم و تا آن زمان اعتبار و هزینه برای انجام فضای سبز و آسفالت در این شهرستان دوباره کاری‌ست.

وی افزود: ساحل سازی بهمنشیر و کارون را در اهواز و خرمشهر در دستور کار داریم و اوراق مشارکت این طرح به زودی به فروش گذاشته می‌شود.

حجازی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر و شهرداری آبادان باید در راستای عمران و آبادانی این منطقه چون پروژه پل کابلی امام رضا (ع) گام‌های متعالی بردارند، گفت: آبادان دارای ظرفیت است اما باید از آنها استفاده بهینه شود.

استاندار خوزستان همچنین عنوان کرد: توسعه بندر بزرگ آبادان تا 300 هکتار نیز در حال پیگیری بوده که در همین راستا کار واگذاری زمین انجام شده و مطالعات مرحله اولیه طرح از پاییز سال 92 آغاز و اجرای عملیات از ابتدای مهرماه سال آینده آغاز می‌شود.

وی بیان کرد: در راستای احداث پل کابلی آبادان دولت سعی کرد تا عوارض کمتری بر دوش مردم آبادان بگذارد و این هدیه بسیار کوچک را با تلاش شبانه روزی مسئولان شهری به ‌ویژه شهردار آبادان تقدیم مردم کند.

حجازی در پایان گفت: آبادان با حمایت و صبوری مردمش روز به روز به روزهای اوج خود نزدیک‌تر می‌شود.

 

این پروژه برای همیشه در تاریخ آبادان به یادگار می‌ماند

نماینده مردم آبادان در مجلس نیز در مراسم افتتاح پل کابلی امام رضا(ع) آبادان اظهار کرد: پروژه پل کابلی امام رضا(ع)، کاری بسیار بزرگ و ماندگار است.

جواد سعدون‌زاده افزود: این پروژه برای همیشه در تاریخ آبادان به یادگار می‌ماند و نشان دهنده آن است می‌توان گام‌های بسیار بزرگ‌تر و متعالی‌تری را در مدت زمان کم به اجرا گذاشت.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هر فردی که برای عمران و آبادی این شهر گامی هر چند کوچک بردارد دستش را می‌بوسیم و همیشه قدردان آن هستیم.

وی اضافه کرد: با ورود امام جمعه جدید آبادان به این شهر روحی نو از تکاپو و بالندگی وارد منطقه که در این راستا از وجود پربرکت این بزرگوار نیز تقدیر و تشکر می‌کنم.

سعدون‌زاده خاطرنشان کرد: اعطای جلوه‌های زیبایی به شهر آبادان خوب است اما مردم این منطقه بیش از هر چیز دیگری نیاز به درآمدزایی دارند.

وی با بیان اینکه اگر در کنار اجرای این پروژه‌ها بتوان درآمدزایی مطلوبی را برای شهروندان ایجاد کرد، عنوان کرد: باید بنیه اقتصادی مردم شهر را تقویت کرد و تنها در این صورت است که می‌توان آنها را در آستانه تشکیل دولت جدید و انتخابات آماده و دلگرم کرد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: از استاندار خوزستان می‌خواهیم همچنین بحث زمین‌های تانک فارم را پیگیری کرده تا هر چه سریع‌تر زمینه انتقال آنها صورت گیرد.

وی ادامه داد: همچنین از استاندار می‌خواهیم موضوع تغییر اعتبار تخصیص داده شده به شهرستان آبادان از 20 میلیارد تومان به 50 میلیارد تومان را پیگیری کنند زیرا این امر همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده و بلاتکلیف است.

سعدون‌زاده در پایان گفت: همچنین بحث کاهش سهمیه 12 درصدی سوخت شناورهای صیادی در منطقه دغدغه و نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده که امیدواریم با تعامل مسئولان به سرانجام رسیده و مرتفع شود.

فایلهای پیوستنظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده


ارتباط با ما

نشانی: آبادان،خیابان شهرداری، ساختمان مرکزی شهرداری
کد پستی : 63168 56591
تلفن : 3 - 53225231 نمابر : 53231282
ایمیل: abadan@imo.org.ir

آمار بازدید

امروز: 488
این هفته: 2728
کل بازدید: 1176965

سمعی و بصری

کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری آبادان می باشد
هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد
پشتیبانی : سازمان فناوری اطلاعات شهرداری آبادان